Co je Feng Shui
Mnoho z nás se stále častěji zamýšlí nad tím jak co nejlépe zharmonizovat svůj život. Máme zájem o zlepšení svého bytu, zdraví nebo vztahů se svým okolím. Proměňovat je možné obytné prostředí jako celek. Po tisíce let lidé naslouchali svojí intuici. Svoje obytné prostředí si lidé přizpůsobovali podle toho co vnitřně cítili, že je pro ně vhodné. Život člověka byl v harmonii také s jejich okolím.
Prostředí kolem nás se neustále vyvíjí a proměňuje, což se týká i našeho bydlení a zdraví. Jedním z možných řešení těchto požadavků a potřeb je dávné učení Feng Shui. Jsou to principy, kterými se můžeme řídit tak abychom byli schopni zachytit jemné změny univerzální životní energie v nás a okolo nás, souvisí prostě s jemnými vztahy života k našemu obytnému prostoru.
Protože je to nauka velmi univerzální lze ji uplatnit kdekoliv na Zemi. Praktické využití zpracování návrhů podle Feng Shui je možné použít při tvorbě domů, interierů a obytného prostoru vůbec.
Jedním z principů Feng Shui je neustálá proměna a opakování všech dějů okolo nás. Týká se to například ročních období, průběhu dne nebo periody lidského života. Podle toho kdy, nebo v kterém roce se člověk narodí, takovou energii nebo chcete li povahu si s sebou nese. Podobný charakter mají i místa a stavby na nich. Tuto časovou posloupnost neboli postupné proměny energie pojmenovává Feng shui jako projevy fází pěti živlů. Jsou to oheň, země, kov, voda a dřevo.
Oheň vyjadřuje léto, poledne, červenou barvu, nepravidelné ostré tvary. Charakter pohybu je aktivní a všemi směry. Energie země se projevuje v přechodech mezi ročními obdobími, je to třeba čas sklizně, odpoledne, žlutá barva, vyvážený tvar - čtverec. Živel kovu působí na podzim, je to večer, bílé a kovové barvy, kulaté tvary. Směr pohybu je zhutňující směrem dovnitř. Voda znamená zimu, noc, modrou barvu, jsou to zvlněné tvary. Jsou to vibrace směrem dolů a do stran. Energie živlu dřeva se projevuje na jaře a ráno, má zelenou barvu, tvar obdélníku. Pohyb je směrem vzhůru.
Celkovou architektonickou koncepcí, vnitřním vybavením a vhodnou volbou uspořádání materiálů, nábytku a dekorací je možné pomocí těchto zásad sladit životní prostor s tím co je blízké podstatě jeho obyvatel.